استفادۀ معنوی از ماه شعبان المعظم
  استفادۀ معنوی از ماه شعبان المعظم
  منادی ندا داد: من فرستادۀ پیامبرخدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هستم، پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: ماه شعبان ماه من است و خدا رحمت کند کسی‌که من را در این ماه شعبان کمک بکند. امیرالمومنین(علیه‌السلام) فرمودند: پس از شنیدن کلام پیامبر، روزۀ ماه شعبان را تا الآن ترک نکردم و به هیچ وجه ترک نخواهم کرد.

  بسم الله الرحمن الرحیم

  ماه شعبان؛ ماه پیامبرخدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله)
  سه ماه رجب و شعبان و رمضان سه ماه بزرگ الهی است که فرصت مناسبی برای سیر معنوی انسان است. بزرگان این سه ماه را به کسی‌که می‌خواهد مهمانی برود، تشبیه می‌کنند. می‌گویند اول حمام می‌رود، بدنش را از کثافت‌ها شست‌وشو می‌دهد، مرحلۀ دوم لباس می‌پوشد، مرحلۀ سوم خودش را زینت می‌دهد و عطر می‌زند و بعد هم به مهمانی می‌رود. می‌گویند این سه ماه برای سیر معنوی انسان یک چنین حالتی دارد؛ در ماه رجب استغفار خیلی وارد شده است که افراد خیلی استغفار کنند. استغفار در واقع حمام روح از آن یاد می‌شود، چرک‌ها ظلمات باطن انسان را شست‌وشو می‌دهد و بعد برای ماه شعبان آماده می‌شود. ماه شعبان، ماه پیامبر خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و ماه آن حضرت یعنی ماه لباس تقوا به تن کردن؛ چون آن بزرگوار دارای خُلق عظیم هستند که آیۀ 4 سورۀ قلم می‌فرماید: «وَ إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظیمٍ». پس ماه شعبان ماهی است که ما خودمان را به اخلاق پیامبر آراسته می‌کنیم تا آماده بشویم برای ماه مبارک که ماه مهمانی خدا است.
  یک اصطلاحی هم عرفا دارند می‌گویند اول تخلیه بکنید؛ تخلیه یعنی اغیار را از دل و قلبتان خالی بکنید. بعد می‌گویند تحلیه است؛ تحلیه یعنی روح را آرایش بکند و زینت و زیور بزند. و در مرحلۀ سوم هم تجلیه می‌گویند؛ تجلیه یعنی جلا بدهد روح را و کمالات الهی را به خودش تجلی بدهد.
  محترم شمردن ماه شعبان
  من حالا به مناسبت این نکته‌ای که برای ماه شعبان عرض کردم که شایسته است خوب استفادۀ معنوی بکنیم، این روایت را که در کتاب زادالمعاد علامۀ مجلسی‌(رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) است را دقت بفرمایید که می‌فرمایند؛ پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «إِنَّ مَنْ عَرَفَ حُرْمَةَ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ وَصَلَهُمَا بِشَهْرِ رَمَضَانَ شَهْرِ اللَّهِ الْأَعْظَمِ» کسی‌که احترام ماه رجب و شعبان را خوب بفهمد و بشناسد و این دو ماه را به ماه مبارک رمضان وصل بکند، همین سه ماه برای او روز قیامت شهادت می‌دهند. شهادتشان این است که ما شهادت می‌دهیم که این شخص، این سه ماه را تعظیم کرد و بزرگ شمرد و منادی صدا می‌زند که ای ماه رجب و شعبان و ای ماه مبارک رمضان، این عبد در شما چگونه عمل انجام داد و چگونه اطاعت خدا را در این سه ماه انجام داد؟! آن وقت در جواب خود این ماه‌ها به آن ملک می‌گویند: «یَا رَبَّنَا مَا تَزَوَّدَ مِنَّا إِلَّا اسْتِعَانَةً عَلَى طَاعَتِکَ وَ اسْتِمْدَاداً لَمَوَادِّ فَضْلِکَ، وَ لَقَدْ تَعَرَّضَ بِجُهْدِهِ لِرِضَاکَ، وَ طَلَبَ بِطَاقَتِهِ مَحَبَّتَکَ»[1] می‌گویند ما شهادت می‌دهیم که هیچ توشه‌ای در این ماه‌ها برنداشت مگر کمک گرفتن بر بندگی تو و استمداد برای آن مواد فضل و رحمت تو و ما شهادت می‌دهیم که این شخص با تلاش خودش درصدد بود که رضایت تو را جلب بکند و با زحمت فراوان محبت تو را دنبال بود که تحصیل بکند.
  کمک کردن به رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در ماه شعبان
  امام صادق(علیه‌السلام) هم یک داستانی را نقل می‌کنند که وقتی ماه شعبان وارد می‌شد، پیامبر خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) دستور می‌دادند که یک منادی در بین اهل مدینه با صدای بلند صدا بزند و بگوید: من رسولِ رسول‌الله هستم یعنی فرستادۀ آن بزرگوارم و پیامبر می‌فرمایند: «إِنَّ شَعْبَانَ شَهْرِی فَرَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَعَانَنِی عَلَى شَهْرِی»؛ ماه شعبان ماه من است و خدا رحمت کند کسی‌که من را در این ماه شعبان کمک بکند. آن وقت امیرالمومنین(علیه‌السلام) می‌فرمایند: من از وقتی که صدای این منادی پیامبر را شنیدم، روزۀ ماه شعبان را ترک نکردم تا الآن و از حال به بعد هم به هیچ وجه تا زنده هستم، روزۀ ماه شعبان را ترک نخواهم کرد و فرمودند: روزۀ ماه شعبان و رمضان سبب پاک شدن و توبۀ از تمام گناهان در نزد پروردگار است[2].
  امیدوارم که توفیق داشته باشیم به انجام عبادات، روزه گرفتن در ماه شعبان و تحصیل تقوای الهی که درواقع بهترین لباس، تقوا را می‌شود در این ماه به تن بکنیم و آن اخلاق‌های خوب پیامبر را إن‌شاءالله به دست بیاوریم.

  والسلام علیکم و رحمة الله


  [1] . زادالمعاد، ص11.

  [2] . بحارالانوار، ج94، ص79.

   

  گروه بندی
  کانال تلگرام - دروس کانال تلگرام - بیانات و اخبار