استفادۀ معنوی از ماه مبارک رمضان
  استفادۀ معنوی از ماه مبارک رمضان
  ماه مبارک رمضان ماه انقطاع روح از دنیا است. مقدمۀ این انقطاع این است که جسم را یک مقدار از استفادۀ از لذت‌های دنیایی محدود می‌کنیم. اسم این محدودیت را انقطاع اختیاری بگذارید و یا اسمش را موت اختیاری بگذارید، تفاوتی نمی‌کند؛ اما آنچه مهم است این است که این محدودیت ظاهری با اختیار خودمان انجام می‌شود و سبب می‌شود که لذت معنوی ببریم.

  بسم الله الرحمن الرحیم

  ماه مبارک رمضان؛ ماه ضیافت الهی
  حلول ماه مبارک رمضان را به همۀ کسانی که انتظار آمدن این ماه را دارند تبریک می‌گویم. ماه مبارک رمضان ماه ضیافت الهی است. ماهی است که درهای بهشت به روی انسان‌های مومن باز می‌شود، درهای رحمت گشوده می‌شود، درهای جهنم بسته می‌شود. شیطان به غل و زنجیر کشیده می‌شود و انسان‌ها با روزه گرفتن یک نوع انقطاع روحی از دنیا پیدا می‌کنند. این انقطاع باعث می‌شود که پرواز معنوی‌شان به راحتی انجام بشود؛ چون هرچه بار انسان سنگین‌تر باشد پرواز انسان سخت‌تر است، هرچه بار کم‌تر شد و سبک شد بهتر بال می‌زند یعنی اصطلاحاً می‌گوییم سبک‌بار، سبک‌بال است و راحت پرواز می‌کند.
  رضایت به زندگی دنیا؛ سنگینی روح
  ملاحظه کنید این آیۀ38 سورۀ توبه می‌فرماید: در راه خدا کوچ کنید و حرکت کنید و تلاش و جهاد بکنید، این‌ها سنگین شدند روی زمین؛ «اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ» چرا سنگین شدید؟! منظور از سنگینی، سنگینی جسمی نیست که بگوییم این‌ها وزن بدنشان سنگین شده است. منظور سنگینی روح است یعنی روحش آماده نشده در راه خدا جانفشانی بکند. علت آماده نبودن چیست؟ دنبال آیه می‌فرماید: «أَ رَضِیتُمْ بِالْحَیاةِ الدُّنْیا مِنَ الْآخِرَةِ» علت این سنگین شدن روی زمین پسندیدن زندگی دنیا است. خوب معلوم است وقتی انسان از یک چیزی خوشش آمد حاضر نیست تغییر بکند؛ مثل شخصی است که یک خانه‌ای دارد خانه مورد وفق میلش است خوب می‌گوید برای چه عوض بکنم، نیازی نیست. دنیا را اگر کسی به آن علاقه‌مند شد قطعاً مایل نیست حرکت به سمت آخرت بکند.
  ماه مبارک رمضان؛ ماه انقطاع روح از دنیا
  ماه مبارک رمضان ماه انقطاع روح از دنیا است. مقدمۀ این انقطاع این است که جسم را یک مقدار از استفادۀ از لذت‌های دنیایی محدود می‌کنیم. اسم این محدودیت را انقطاع اختیاری بگذارید. اسمش را موت اختیاری بگذارید تفاوتی نمی‌کند؛ اما آنچه مهم است این است که این محدودیت ظاهری با اختیار خودمان انجام می‌شود و سبب می‌شود که لذت معنوی ببریم. هرچه انقطاع پیدا بکنیم از دنیا اتصالمان به آخرت شدیدتر می‌شود مثل کسی است که دارد از اصفهان دارد می‌رود مثلاً قم، هرچه از مبدأ دورتر می‌شود به همان اندازه دارد به مقصد نزدیک‌تر می‌شود. ماه رمضان ماه رسیدن به هدف خلقت است. به خصوص شب‌های قدر آن، که از اول ماه مبارک باید سعی کنیم خود را آماده کنیم برای شب‌های قدر که شب‌های بسیار با عظمتی است.
  ویژگی شب‌های قدر
  شب‌های قدر سه تا ویژگی دارد که دو تای آن هر سال تکرار می‌شود و یکی تکرار شدنی نیست. آن دو ویژگی که هر سال تکرار می‌شود: یکی‌ این است که شب قدر «خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» است از هزار ماه ارزشش بالاتر است و دوم «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ» است ملائکه و در رأس آن‌ها روح آن شب همه نازل می‌شوند خدمت حجت الهی می‌رسند و تقدیرات انسان‌ها را حداقل تا یک سال مشخص می‌کنند و امام وقتی که امضا کردند، این تقدیرات قطعی  و حتمی می‌شود.
  و اما آن چیزی که در شب قدر اتفاق افتاده در گذشته و دیگر اتفاق نمی‌افتد نزول دفعی قرآن است. این سه چیز در شب قدر محقق شده و این شب را شب بسیار با عظمتی‌ کرده است و باید خیلی استفاده بکنیم. همچنین یکی از این شب‌های قدر مصادف با شهادت امیرالمومنین(علیه‌السلام) است که باز به یاد آن بزرگوار و توسل به آن حضرت را باید سعی کنیم بیشتر داشته باشیم.
  شب قدر؛ بهتر از هزار ماه
  شب قدر شبی است که بهتر از هزار ماه است معنایش این است؛ امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرمایند: هر عمل خیری که آن شب [شب قدر] انجام بدهید افضل است از اینکه همان عمل خیر را در هزار ماهی انجام بدهید که شب قدر در آن نباشد[1]. برای اینکه نزدیک به ذهن بکنم تشبیه می‌کنم به اینکه مثلاً یک کسی حرکت که می‌کند، راه می‌رود و قدم برمی‌دارد با یک سرعت مثلاً معمولی جلو می‌رود، حالا اگر این حرکتش را داخل هواپیما انجام بدهد، هواپیمایی که در آسمان دارد با سرعت شدید دارد حرکت می‌کند یک آقایی از عقب هواپیما بلند شود و حرکت کند و به سمت جلو بیاید. خوب این حرکت همان حرکتی بود که روی زمین داشت به همان اندازه جلو می‌رود اما در یک فضایی قرار گرفته به نام هواپیما که او دارد با سرعت جلویش می‌برد. اعمال نیک شب قدر یک چنین حالتی دارد. وقتی ما آن شب دو رکعت نماز می‌خوانیم، آن شب دارد با سرعت افضل از هزار ماه ما را دارد به خدا نزدیک می‌کند. وقتی آن شب صدقه می‌دهیم باز همین‌طور است. وقتی تلاوت قرآن می‌کنیم همین‌طور است.
  شب قدر همۀ اعمال صالح را انجام دهید
  لذا توصیه شده که سعی کنید شب قدر از همۀ اعمال خیر خودتان را بهره‌مند بکنید یعنی هم صلۀ رحم بکنید هم خدمت و احسان به پدر و مادر و دیگران بکنید، هم توسل به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به خصوص توسل به سیدالشهدا(علیه‌السلام) که شب زیارتی خاص آن بزرگوار هم هست و گریه برای امام حسین(علیه‌السلام) حتماً داشته باشید. دعا بخوانید و اعمال شب‌های قدر هم که کم و بیش اطلاع دارید انجام می‌دهید. یک برنامه ریزی از اول ماه مبارک بکنید برای شب‌های قدرتان، برای کسب فیض بیشتر، بزرگان این کار را می‌کردند که از قبل خودشان را آماده می‌کردند که می‌خواهیم به شب‌های قدر که رسیدیم از اول شب تا صبح چه کنیم و گرچه معلوم نیست شب‌های قدر چه شبی است اما به احتمال زیاد شب بیست و سوم است که بعد از آن هم هفت روز لازم است که انسان مستقر بشود در همان اوج معنویتی که در شب قدر پیدا کرده تا ان‌شاءالله معنویات تا آخر ماه مبارک در وجودش تثبیت بشود.
  خدایا همۀ ما را از مهمان‌های خودت و از کسانی که همۀ بهره‌هایی که در این ماه از آن استفاده می‌کنند، ما را قرار بده و شب قدر ما را به خصوص بهتر از هزار ماه برای ما قرار بده. همۀ عزیزان را سعادتمند بکن، عاقبت به خیر بکن و از همۀ برکات مادی و معنوی همه را بهره‌مند فرما.

  و السلام علیکم و رحمة الله


  [1] . وسائل الشیعه، ج10، ص351.

   

  گروه بندی
  کانال تلگرام - دروس کانال تلگرام - بیانات و اخبار