بسم الله الرحمن الرحیم

ذی‌الحجه، آخرین ماه سال قمری است و محرم اولین ماه سال جدید قمری است. به همین مناسبت نکاتی را خدمتتان عرض می‌کنم:
نماز پایان ذی‌الحجه و روزۀ اول محرم
مرحوم محدث قمی(‌رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) برای پایان ماه ذی‌الحجه دو رکعت نماز ذکر کرده‌اند که در مفاتیح‌الجنان وارد شده است، توصیه می‌کنم عزیزان این دو رکعت نماز را اقامه کنند. نماز به‌این‌صورت است که دو رکعت نماز به شکل نماز صبح خوانده می‌شود، با این تفاوت که بعد از حمد ده مرتبه سورۀ توحید و ده مرتبه آیةالکرسی خوانده شود. رکعت دوم نیز همین‌گونه است. نماز که تمام شد، این دعا خوانده شود: «اللَّهُمَّ مَا عَمِلْتُ فِی هَذِهِ السَّنَةِ مِنْ عَمَلٍ نَهَیْتَنِی عَنْهُ وَ لَمْ تَرْضَهُ وَ نَسِیتُهُ وَ لَمْ تَنْسَهُ وَ دَعَوْتَنِی إِلَى التَّوْبَةِ بَعْدَ اجْتِرَائِی عَلَیْکَ اللَّهُمَّ فَإِنِّی أَسْتَغْفِرُکَ مِنْهُ فَاغْفِرْ لِی وَ مَا عَمِلْتُ مِنْ عَمَلٍ یُقَرِّبُنِی إِلَیْکَ فَاقْبَلْهُ مِنِّی وَ لَا تَقْطَعْ رَجَائِی مِنْکَ یَا کَرِیمُ.»[1]. مضمون این جملات این است: خدایا، هر آنچه در سال گذشته انجام دادم و تو مرا از آن نهی کرده بودی و به انجام آن راضی نبودی، من فراموش کردم؛ اما تو فراموش نکردی و به توبه دعوتم کردی بعد از اینکه بر انجام آن عمل جری شدم. خدایا، من از همۀ آن‌ها از تو طلب مغفرت می‌کنم،پس بر من ببخش و آنچه انجام دادم که من را به تو نزدیک کند، از من قبول کن و امیدم را از خود قطع نکن، ای کریم.
روایت دارد شیطان فریاد می‌زند: «یَا وَیْلَهُ مَا تَعِبْتُ فِیهِ هَذِهِ السَّنَةَ هَدَمَهُ أَجْمَعَ بِهَذِهِ الْکَلِمَاتِ وَ شَهِدَتْ لَهُ السَّنَةُ الْمَاضِیَةُ أَنَّهُ قَدْ خَتَمَهَا بِخَیْرٍ»[2]؛ یعنی همه زحمت‌هایی که در این سال کشیدم تا او را فریب دهم، با عملی که در این روز انجام داد، ازبین رفت و خراب شد، همچنین خود سال گذشته نیز شهادت می‌دهد که سالش را ختم به خیر کرده است.
همچنین مستحب است عزیزانی که مانعی ندارند، از روز اول تا روز نهم روزه‌ بگیرند. گفته شده است نُه روز اول را روزه بگیرند؛ اما روز دهم را که روز عاشورا است، فقط امساک کنند و عصر با مقداری تربت امساک خود را باز کنند، سپس غذای مختصری میل کنند.
ماه محرم؛ ماه حزن اهل‌بیت(علیهم‌السلام)
آنچه مهم است، این است که ورود به ماه محرم، ورود به ماه حزن و اندوه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است. روایت دارد سیدالشهدا(علیه‌السلام) روز دوم محرم وارد سرزمین کربلا شدند. اهل‌بیت(علیهم‌السلام) هم با آغاز ماه محرم محزون بودند.
امام هشتم(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «کَانَ أَبِی إِذَا دَخَلَ شَهْرُ الْمُحَرَّمِ لَا یُرَى ضَاحِکاً فَإِذَا کَانَ یَوْمُ الْعَاشِرِ کَانَ ذَلِکَ الْیَوْمُ یَوْمَ مُصِیبَتِهِ وَ حُزْنِهِ وَ بُکَائِهِ»[3]؛ یعنی وقتی ماه محرم وارد می‌شد، هیچ‌کس پدرم، موسی‌بن‌جعفر(علیهما‌السلام) را خندان نمی‌دید. روزبه‌روز حزنشان شدیدتر می‌شد، روز دهم روز مصیبت و حزن و گریۀ امام(علیه‌السلام) بود که می‌فرمودند: این روزی است که امام حسین(علیه‌السلام) در آن به شهادت رسیده‌اند.
عزاداری برای امام حسین(علیه‌السلام)؛ بهترین راه تقرب به خدا
شایسته است عزیزان به این بزرگواران تأسی کنند و این حزن و اندوه را با حفظ شعائر دینی نشان دهند؛ مثل پوشیدن لباس مشکی و حضور در جلسات و...؛ منتهی در این ایام سعی کنید از معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بیشتر بهره‌مند شوید تا اگر گریه‌ای هم می‌کنید، گریه‌ای عارفانه باشد. اصلاً هدف شهادت امام حسین(علیه‌السلام) این بود که دین برای ما باقی بماند. ما نیز باید امام(علیه‌السلام) را بشناسیم و در مصیبت و فقدان امام(علیه‌السلام) گریه کنیم. دین ما دین عقلانی است؛ بنابراین باید خوب توجه کنیم تا هم بفهمیم، هم بشناسیم و هم خوب عزاداری کنیم.
عزاداری برای امام حسین(علیه‌السلام) ما را به خدای متعال بسیار نزدیک می‌کند و از افضل قرباتی است که می‌توانیم به خدای خود داشته باشیم.
دعای حضرت زکریا(علیه‌السلام)  برای صاحب فرزند شدن
روز اول محرم همان روزی است که حضرت زکریا(سلام‌الله‌علیه) دعا کردند که صاحب اولاد شوند و خدای متعال دعای ایشان را مستجاب کرد؛ لذا مستحب است در روز اول محرم انسان دو رکعت نماز بخواند و بعد دعا کند. امام رضا(علیه‌السلام) هم در این زمینه فرموده‌اند: «فَمَنْ صَامَ هَذَا الْیَوْمَ ثُمَّ دَعَا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ اسْتَجَابَ اللَّهُ لَهُ کَمَا اسْتَجَابَ اللَّهُ لِزَکَرِیَّا»[4]؛ یعنی اگر کسی این روز را روزه بگیرد، سپس خدا را صدا بزند و دعا کند، خداوند دعای او را مستجاب می‌کند، همان‌گونه که دعای حضرت زکریا(علیه‌السلام) را مستجاب فرمود.
عبارت امام(علیه‌السلام) مختص برای صاحب اولاد شدن نیست، عزیزان سعی کنید برای همۀ دعاهای شرعی دنیوی و اخروی از این فرصت خوب استفاده کنید، عزیزانی هم که مانعی دارند، دعا کنند تا إن‌شاءالله خدای متعال اولاد سالم و صالح به همۀ آن‌ها عطا بفرماید.

و السلام علیکم و رحمةالله

 


[1] . مفاتیح الجنان، اعمال روز آخر ماه ذی‌الحجه.

[2] . مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج6، ص398.

[3] . بحار الانوار، ج44، ص283.

[4] . عیون اخبار الرضاA، ج1، 299.

 

گروه بندی
کانال تلگرام - دروس کانال تلگرام - بیانات و اخبار