بسم الله الرحمن الرحیم

توصیه‌هایی به زائرین سیدالشهدا علیه‌السلام در اربعین، برای بهرۀ بیشتر و ماندگارتر:

1. توبه کنید.
تصمیم بگیرید دیگر گناه نکنید. توبه کنید، آن هم توبه‌ای نصوح. همراه توبه، غسل توبه هم بکنید. اگر نماز و روزه‌ای بر ذمه‌تان هست، شروع کنید به قضا کردن.
2. خداحافظی کنید و حلالیت بطلبید.
با نزدیکانتان خداحافظی کنید؛ البته نه با همه، با آن‌ها که انتظار دارند. با کسانی‌که بینتان دل‌خوری است، تسویه حساب کنید و حلالیت بطلبید؛ البته جوری که مشکل جدیدی به وجود نیاید.
3. دلتان را ازکینۀ مؤمنان پاک کنید.
دلتان را خالی کنید از کینه مؤمنانی که با رفتارشان، در دلتان کینه‌ای باقی گذاشته‌اند. کینه مؤمن، نمی‌گذارد پرواز کنید و از زیارت‌ها و مکان‌ها و زمان‌های خوب، درست استفاده کنید.
ببخشید تا بخشیده شوید. «وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ» سوره نور/آیه22
4. پاک‌ترین مالتان را صرف زیارت کنید.
از بهترین و پاک‌ترین بخش مالتان برای زیارت استفاده کنید؛ خصوصاً مراقب باشید از مالی نباشد که به آن خمس یا حق کسی تعلق گرفته باشد.
5. با عالِمی همراه شوید.
با فردی عالِم همسفر شوید و در مسیر از محضر او استفاده کنید. تنها نروید؛ اما با بیش از دو سه نفر نیز همسفر نشوید؛ باعث دردسر می‌شود. سخنان دنیایی نگویید و مزاح نکنید که مزاح دل را می‌میراند.
6. در مسیر، پیوسته خودتان را وصل کنید.
سعی کنید در مسیر دائماً خودتان را به خدا و چهارده معصوم(علیهم‌السلام) وصل کنید: «کُونُوا مَعَ الصَّادِقینَ» سوره توبه/آیه119. صوت قرآن را گوش کنید و ختم قرآن را به چهارده معصوم(علیهم‌السلام) هدیه کنید. سپس 14هزار صلوات بفرستید؛ هر هزار صلوات، هدیه به یک معصوم.
7. ذکر از زبانتان نیفتد.
سعی کنید زبانتان به ذکر الهی مشغول باشد، مانند گفتگوی دینی با عالِم همراهتان.
8. نظم را رعایت کنید.
توصیه اکید دارم برای نظم داشتن؛ به ویژه در «نماز اول وقت» تا زیارتتان آسیب نبیند. همچنین در راه رفتن، غذا خوردن، نظافت، میزان و وقت خواب نیز منظم باشید؛ به خصوص در قرارهایتان با دوستان.
9. تا می‌توانید، خدمت کنید.
در طول سفر، هرچه می‌توانید، به زائران خدمت کنید؛ حتی اگر درخواست نکرده باشند. به خصوص زائرانی که شما را نمی‌شناسند، اهل کشورهای دیگر هستند و زبانشان را متوجه نمی‌شوید. خالصانه کمکشان کنید تا اصلاً انتظار تشکر هم نداشته باشید.
10. زیاد گریه کنید که روح این سفر است.
سعی کنید در طول سفر زیاد روضه بخوانید و بشنوید و گریه کنید و از گریه و روضه کمال استفاده را ببرید. اصلاً روح این پیاده‌روی و استفادۀ کامل از این زیارت در همین نکته است.
حرف آخر: سخاوتمندانه همه را دعا کنید؛ برای دیگران، زودتر و بیشتر.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

گروه بندی
کانال تلگرام - دروس کانال تلگرام - بیانات و اخبار